CBI Slovakia

Sme radi, že vás tu máme!

COMMUNITY BUILDING SLOVENSKO

Na Slovensku sa semináre tvorby spoločenstva (Community Building/CB) v podobe, ako ich navrhol Scott Peck a ďalej rozvinul jeho žiak Edward Groody, organizujú od roku 2019. Je to hlavne vďaka tomu, že v roku 2017 začal Edward Groody aktívne školiť nových facilitátorov v Európe a týchto školení sa začalo zúčastňovať stále viac ľudí zo Slovenska. Sieť facilitátorov na Slovensku postupne rastie a ich vzdelávanie cez komplexný tréningový proces pokračuje.

Na Slovensku sa organizujú dva druhy seminárov pre verejnosť, existujúce komunity a organizácie: CBW (workshop tvorby spoločenstva) a CBST (tréning zručností tvorby spoločenstva). Mnohé z nich sa konajú za účasti Edwarda Groodyho, ktorí na Slovensko často a rád prichádza. Ďalšie sa realizujú v spolupráci so slovenskými alebo českými Senior Facilitátormi. Metóda CB učí ľudí autentickej, otvorenej a rešpektujúcej komunikácii a napomáha pri tvorbe zdravej atmosféry a kultúry všade tam, kde ľudia spolu žijú alebo pracujú. Ako takú si ju na Slovensku otestovali jednotlivci, neziskové organizácie (napr. Nexteria, Teach for Slovakia atď.), učitelia ale v „ochutnávkach“ i ľudia z korporátneho sveta. Od roku 2022 si semináre CBW a CBST veľmi intenzívne nachádzajú svoje miesto v kresťanských spoločenstvách.

 

Na Slovensku sme na začiatku dlhej cesty! Vidíme však silný potenciál metódy CB a radi by sme ho využili nielen všeobecne pre širokú verejnosť ale aj špecificky v rodinách, na školách a pri vzdelávaní budúcich učiteľov. Uvedený segment totiž vnímame ako kľúčový pre zdravý rozvoj spoločnosti. Potrebujeme však zvýšiť povedomie o CB na Slovensku. Veríme, že spolu so skupinou slovenských facilitátorov, ktorí sú prepojení so svojimi kolegami z ostatných európskych krajín v sieti CBI (Community Building International), ako i fanúšikov CB z verejnosti sa nám to postupne bude dariť.

Plán potvrdených seminárov na rok 2024 je na Slovensku nasledovný:

(Postupne budeme doplňovať informácie k hore uvedeným podujatiam a pridávať ďalšie, ktoré sú momentálne vo fáze plánovania.)

 • 31. máj – 2. jún 2024 Verejný seminár CBST, Piešťany – registrácia 
 • 8-10 okt. 2024 Verejný seminár CBST, Sliač
 • 11-13 okt. 2024 Verejný seminár CBW, Bratislava
 • 15-17. okt. 2024 Uzavretý seminár CBST pre rehoľné sestry, Vranov nad Topľou
 • 28-30. nov 2024 Uzavretý seminár CBW alebo CBST pre spoločenstvo pri Dóme Sv. Martina

Slovakia Country Contacts

Karol Herian

Karol Herian

Andrea Mikolášiková

Andrea Mikolášiková

Silvia Herianová

Silvia Herianová

Facilitátori:

 • Karol Herian, senior facilitátor
 • Andrea Mikolášiková, facilitátorka
 • Adrian Slavkovský, facilitátor vo výcviku
 • Zuzana Vnenčáková, facilitátorka vo výcviku
 • Kamila Novosedlíková, facilitátorka vo výcviku
 • Silvia Herianová, facilitátorka vo výcviku
 • Veronika Bučkuliaková, facilitátorka vo výcviku
 • Dominik Markoš, facilitátor vo výcviku
 • Jakub Tešinský, facilitátor vo výcviku
 • Lubomír Harmanovský, facilitátor vo výcviku
 • Lenka Kmeťová, facilitátorka vo výcviku

In the News

PHOTOS

Building Community in Slovakia

Testimonials

From Slovakia

Seminár Community Building bola silná a unikátna skúsenosť,

ktorá zmenila môj pohľad na človeka – mňa samého ako aj ľudí okolo. Uvedomil som si svoje predsudky voči iným ľuďom a svoje nesprávne spôsoby komunikácie. Pochopil som, že všetci ľudia, akokoľvek sa navonok javia rôzne, akokoľvek sa mi zdá, že sa správajú neracionále či majú hlúpe názory, majú vo svojom najhlbšom vnútri rovnakú túžbu milovať a byť milovaný. A čo je kľúčové: počas CB seminára mi nikto nič z týchto vecí priamo nepovedal – zažil som si to tam na vlastnej koži! CB seminár odporúčam všetkým, nie len tým, ktorí chcú zažiť a pochopiť ako sa buduje skutočná komunita.

Branislav Kuljovský
riaditeľ vysokoškolského programu Kolégia Antona Neuwirtha

Community Building seminar ponúka unikátnu zážitkovú metódu,

ktorá zaručene prekvapí, vyruší a prinúti zamyslieť sa nad sebou a vzťahmi, ktoré žijem. Zároveň je za tým zaujímavá a veľmi funkčná teória o rôznych fázach života spoločenstva, ktorá dosť pomáha chápať, prečo vznikajú konflikty a čo sa s nimi dá robiť.

Martin Luterán, rektor
Kolégia Antona Neuwirtha

Zážitok je viac než teória.

Zakúsil som štyri fázy tvorby spoločenstva a myslím, že mi to pomohlo lepšie rozlišovať, čo sa deje so mnou a okolo mňa, a to nielen vo vzťahoch, ale aj v iných oblastiach života. Seminár ma učil hĺbke, stíšeniu a zraniteľnosti ako dobrým postojom k životu v plnosti.

Reginald Slavkovský, dominikán

Seminár tvorby spoločenstva bol pre mňa nečakaným zostupom do hĺbky aj cestou smerom k blížnemu.

Tí, čo vraveli, že čítať si o fázach budovania komunity a zažiť ozajstnú zraniteľnosť aj ticho skutočného prijatia, sú dva rozdielne svety, mali pravdu. Na seminári som na vlastnej koži zakúsila, aké ťažké, no blahodárne je rozprávať až vtedy, keď cítim vnútorné pohnutie; prestať sa skrývať za zovšeobecnenia a hovoriť o svojom vnútri. Videla som, akým darom je obnažené srdce druhého človeka a pocítila som liečivú silu siete, ktorú spolu vieme utkať. Odchádzam s túžbou po vzájomnom prepojení: aby sme to, čo sme objavili v “skleníku seminára”, dokázali žiť každý deň “tam vonku”, kde práve sme.

Stanka Horváthová, skautka, redaktorka, dizajnérka vzdelávacích programov
autorka knihy Menej konať, viac byť

Tento seminár bol pre mňa fascinujúcim zážitkom stretnutia sa so sebou samou a s inými ľuďmi,

ktorí sú úplne iní ako ja, no v najhlbšej podstate sme úplne rovnakí. Bol to pre mňa síce vyčerpávajúci čas, ale som veľmi vďačná, že som ho mohla zažiť. Verím, že sa mi podarí preniesť najsilnejšie momenty do vzťahov v mojom každodennom živote. V dnešnej dobe naozaj nie je problém načítať si nejakú teóriu, alebo si vypočuť množstvo motivačných alebo komunitu budujúcich podcastov. Ale mať možnosť naozaj si niečo takéto vyskúšať v bezpečnom prostredí, to je niečo úplne iné ako len čítať a počúvať.

Lenka Bene, výkonná riaditeľka
Katechéz Dobrého Pastiera

Seminár tvorby spoločenstva bol pre mňa časom stretnutia sa so svojím vlastným ja,

čo v tejto uponáhľanej dobe nie je jednoduché. Spoznanie svojho rozpoloženia, túžob a potrieb sa pre mňa stalo výborným predpokladom na stretnutie s Bohom a druhým človekom. Byť prítomný a počúvať je cesta k vytvoreniu dobrých vzťahov a skutočnej komunity. Seminár odporúčam všetkým, ktorí žijú alebo pracujú v kolektíve, komunite alebo rodine. Myslím, že môže prispieť k zlepšeniu ich vzájomnej komunikácie a spolupráce.

Juraj Ďurnek, piarista, predseda
Konferencie vyšších rehoľných predstavených

Seminár tvorby spoločenstva som navštívil viackrát.

Vždy ma to posunulo ďalej: v slobode komunikovať s druhými, v umení počúvať druhých aj sám seba, v múdrosti kedy hovoriť a kedy mlčať. A v prijímaní seba aj druhých takých, akí momentálne sme. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí budujú komunitu či už v rodine alebo aj vo farnosti.

Dominik Markoš, správca
farnosti Sliač, Godzone
Translate »